Bývalý ruský prezident Medvedev sa českej hokejovej legende Hašekovi vyhráža smrťou za kritiku ruskej hokejovej ligy (KHL) a vojny na Ukrajine. Slovensko, na rozdiel od Česka, otvára reprezentáciu aj hráčom z KHL. Hokej tak odhaľuje, ako veľmi sa v pohľade na vojnu a ruský režim naše krajiny líšia.
„Odporúčal by som mu, aby opatrnejšie prechádzal cez cestu, nepil pivo na nepreverených miestach a pravidelne navštevoval psychiatra.“ Ak vám toto odporúčanie pripomína slovník mafiánskeho bosa, nemýlite sa. Ich autorom je však Dmitrij Anatolievič Medvedev.
Áno, ten Medvedev, ktorý je dnes podpredsedom Bezpečnostnej rady Ruskej federácie a v minulosti bol ruským prezidentom (2008 – 2012) a predsedom ruskej vlády (2012 – 2020), sa prostredníctvom svojho hovorcu takto vyhrážal bývalému českému hokejovému brankárovi a legende českého a česko-slovenského hokeja Dominikovi Hašekovi.
Podstatou konfliktu medzi českou hokejovou legendu a vrcholovým ruským politikom sú postoje Dominika Hašeka, ktorý zo spoluzodpovednosti za obete na Ukrajine obviňuje nielen hokejovú súťaž KHL, ale aj ruských hráčov v NHL. „Každý ruský hokejista v NHL je reklamou pre ruský režim. Ovečkin je najväčšou. A túto reklamu skrátka treba zastaviť,“ zopakoval Hašek v čase, keď Alexander Ovečkin prekonal rekord Wayna Gretzkého, a svojou kritikou sa tak odlíšil od viacerých športových legiend, ktoré Ovečkinovi k tomuto míľniku gratulovali (okrem iného samotný Gretzky, tenista Roger Federer či basketbalista Michael Jordan).

Bývalý prezident Ruskej Federácie Medvedev (vpravo) sa česko-slovenskej brankárskej hokejovej legende Dominikovi Hašekovi nevyberavým spôsobom vyhráža za kritiku ruskej hokejovej ligy (KHL) a vojny na Ukrajine.
FOTO: SITA/Ekaterina Shtukina/Sputnik Pool Photo via AP
Likvidácia kritikov
Brutálny slovník vrcholového ruského politika neostal bez reakcie. Z najvyšších českých kruhov českej legende vyjadrili podporu predseda vlády Petr Fiala, minister zahraničných vecí Jan Lipavský aj minister vnútra Vít Rakušan, ktorý Hašekovi navrhol aj ochranu: „Hranica medzi Východom a Západom nie je čiara na mape. Je to skôr akýsi neviditeľný kultúrny poludník. Na západ od neho je nepredstaviteľné, že by sa vládny predstaviteľ vyhrážal občanom smrťou, na východ od neho je to bežné,“ povedal český minister vnútra.
Ponuka ochrany českému občanovi pritom vôbec nie je preexponovanou reakciou – sústredenejší pozorovateľ diania v Rusku si určite vie spomenúť na viacero likvidácií kritikov Kremľa, a to nielen na ruskej pôde, ale aj v zahraničí. Vypadnutia z okien panelákov, zastrelenie (Boris Nemcov, Anna Politkovská), otrava novičokom (Alexej Navaľnyj, Skripaľovci) či rádioaktívnym polóniom (Alexander Litvinenko) sú pracovnou metódou ruských tajných služieb a ostatné Medvedevove slová sú len ďalším potvrdením týchto zločineckých metód ruského režimu.
Postoj k hráčom z KHL
Dominik Hašek zastáva nesúhlasný názor aj s tým, aby boli do národnej reprezentácie pozývaní tí českí hráči, ktorí pôsobia v KHL, čo s blížiacimi sa Majstrovstvami sveta v ľadovom hokeji 2025 nadobúda na aktuálnosti najmä na Slovensku. Treba poznamenať, že ani česká verejnosť, ani samotní hokejisti, legendy nevynímajúc, nemajú pri téme reprezentácie hráčov z KHL jednotný postoj – predsa len však výrazná väčšina je proti a vedenie českého hokejového zväzu má v tom tiež jasno. Podobne odmietajú účasť týchto hráčov v národných reprezentačných dresoch aj tímy z Fínska, Švédska či Lotyšska.
Situácia na Slovensku je oveľa tristnejšia, a kým za predchádzajúcej vlády (či už to bola Matovičova, Hegerova, alebo Ódorova) hráči z KHL neboli do reprezentácie povolávaní, po nástupe Ficovej vlády sa situácia otočila o 180 stupňov.
Napokon, bol to prezident Peter Pellegrini, ktorý ešte ako predseda NR SR vo februári 2024 pred MS v Česku vyzval Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH), aby dôsledne zvážil svoje stanovisko a neunáhlil sa prijať rozhodnutie, ktoré znemožní hokejistom z KHL reprezentovať našu krajinu na MS v ľadovom hokeji. A ešte dodal, že tvrdenie, že naši hokejisti podporujú Putina či vojnu na Ukrajine, je doslova hanebné a neslušné.
Podpora vojny
Kým prejdeme k detailnejšiemu opisu slovenskej reality, treba povedať jeden zásadný postreh – nikto, žiaden kritik účasti hráčov z KHL v slovenskej reprezentácii nespochybňuje ich pôsobenie v tímoch KHL, majú na to právo a je ich súkromnou vecou, ako si chcú zarobiť a zabezpečiť seba a svoje rodiny do budúcnosti. Nikto im to nezakazuje. Takisto sú však úplne relevantné pochybnosti o tomto kroku z morálneho hľadiska.
Pri dennodenných správach o ruských zločinoch na ukrajinskom území je ťažké si odmyslieť fakt, že KHL je marketingovou výkladnou skriňou ruského režimu a Vladimira Putina a že jej predstavitelia, tímy a hráči (neraz aj slovenskí) viackrát priamo vyjadrili podporu „špeciálnej vojenskej operácii“ na Ukrajine. Na tomto sa totiž láme postoj k ich účasti v reprezentácii – kým hrajú sami za seba, je to ich súkromná vec, ale ak si majú obliecť reprezentačný dres, stáva sa táto nominácia vecou verejnou, a teda aj priestorom na kritiku.
Vráťme sa však nazad v čase – od napadnutia Ukrajiny Ruskom sa odohrali troje MS v hokeji. Ako cynickú poznámku na tomto mieste spomeňme, že s útokom na Ukrajinu počkalo Rusko až na ukončenie zimných olympijských hier v Číne. Podľa západných spravodajských služieb vyhovel Putin týmto načasovaním čínskej požiadavke (ZOH sa skončili 20. februára 2022).
Ani na jedných MS v rokoch 2022 až 2024 neboli v slovenskom tíme hráči z KHL – vedenie SZĽH to vysvetľovalo rôzne, napríklad pokojom na prípravu pre ostatných hráčov. Pred vlaňajšími MS v Česku išlo o „kombináciu rôznych dôvodov – zdravotných, osobných, rodinných alebo iných“. Pre čitateľov tohto portálu je však určite zaujímavé konštatovanie, že vedenie SZĽH sa obávalo aj reakcií na českých štadiónoch, kde by to fanúšikovia zrejme dali slovenským hráčom pocítiť.

Niekdajšiemu kapitánovi slovenskej hokejovej reprezentácie a súčasnému šéfovi SZĽH Miroslavovi Šatanovi (vľavo) neprekáža, ak budú Slovensko na MS v ľadovom hokeji 2025 reprezentovať aj hokejisti z ruskej KHL, ktorú prezident Vladimir Putin využíva na svoju propagandu.
FOTO: SITA/SITA/MCRaŠ SR
Aj Šatan
Vo vlaňajšej kvalifikácii na ZOH 2026, ktorá sa odohrala v auguste v Bratislave, už za slovenský tím nastúpili aj hráči z KHL. Slová prezidenta SZĽH Miroslava Šatana v tejto súvislosti na margo kritikov spomínaného rozhodnutia boli symptomatické: „Vy hovoríte svoj názor, ale v spoločnosti sú aj iné názory, ktoré treba rešpektovať. Sú iné názory, ktoré možno neboli uspokojené v minulosti. Teraz nebude možno uspokojená iná skupina. My nechceme byť na jednej ani na druhej strane.“
Podobná situácia nastala aj teraz pred MS 2025 v Dánsku a vo Švédsku (9. – 25. mája). Pozvanie dostali aj hráči z KHL a nový minister cestovného ruchu a športu Rudolf Huliak ich účasť tiež podporuje: „Ak majú zodpovedajúcu výkonnosť, nevidíme dôvod, prečo by nehrali hráči KHL v reprezentácii,“ povedal minister Huliak.
Smutným faktom, signifikantným pre súčasnú slovenskú spoločnosť, však je, že Šatan má na svojej strane aj verejnú mienku. Podľa viacerých prieskumov je proti účasti hráčov z KHL na MS necelá tretina respondentov, viac ako polovica ju podporuje. Slovenská spoločnosť je jednoducho proruskejšia aj v pohľade na hokej.